Seans w grocie solnej to nie tylko doskonale wyciszające zajęcia i pełen relaks po ciężkim dniu czy tygodniu pracy. Jaskinie solne mają także udowodnione działanie wspomagające w leczeniu wielu schorzeń. Często pobyty w pomieszczeniach solnych, w ramach terapii wspomagającej, przepisują lekarze. Zabiegi w grocie wykonuje się również w wielu sanatoriach.

Poprzez wykorzystanie inhalacji z oparów soli, która uwalnia zawarte w niej dobroczynne pierwiastki, pobyty w jaskini wpływają korzystniej na schorzenia wywołane niedoborem pierwiastków zawartych w soli. Najważniejsze wskazania zdrowotne do zabiegów w jaskini to:

  • choroby płuc i oskrzeli – astma oskrzelowa, zapalenie płuc i oskrzeli mające charakter chroniczny z elementami astmy;
  • choroby związane z układem krążenia – nadciśnienie, stany pozawałowe, niewydolność krążenia;
  • choroby przewodu pokarmowego – wrzody dwunastnicy i żołądka, nieżyty żołądka, zapalenie jelita grubego;
  • schorzenia dermatologiczne – łuszczyca, rumień, wysypki o nierozpoznanym pochodzeniu, zapalenia skóry;
  • zaburzenia i dysfunkcje wegetatywnego układu nerwowego – zaburzenia krążenia spowodowane naruszeniem wyższych poziomów regulacji aktywności naczyniowej, zaburzenia perystaltyki jelit.

Pobyty w jaskini solnej wpływają także dodatnio na leczenie alergii, nerwic, nadwagi, uczuleń, chorób wywołanych przez stres. Wiele osób obawia się, że przebywanie w grocie solnej razem z osobami chorymi może sprawić, że ulegniemy zarażeniu. Należy jednak pamiętać, że urządzenia generujące przewietrzenie brył soli, generator aerozolu solnego zawiera w sobie środki odkażające i dezynfekujące, które minimalizują ryzyko zarażenia się od osób przebywających w grocie w tym samym czasie.

W przypadku nadczynności tarczycy, gruźlicy, chorób nowotworowych zalecana jest konsultacja lekarska przed skorzystaniem z seansów w jaskini.

Lecznicze działanie grot solnych widoczne jest już po kilku seansach w przypadku prostszych schorzeń, a po kilkunastu w przypadku schorzeń cięższych i przewlekłych. Pamiętać należy, że jaskinia solna nie może zastępować normalnej terami zalecanej przez lekarza.